Accelerated Aging of UHMWPE ASTM F2003 / ISO 5834-3
Accelerated Aging of UHMWPE ASTM F2003 / ISO 5834-3

Accelerated Aging of UHMWPE ASTM F2003 / ISO 5834-3

 

ASTM F2003: Standard Practice for Accelerated Aging of Ultra-High Molecular Weight Polyethylene after Gamma Irradiation in Air.

 

ISO 5834-3: Implants for surgery – Ultra-high-molecular-weight polyethylene – accelerated ageing methods

 

ASTM F2003 / ISO 5834-3 test uygulaması, ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen (UHMWPE) numunelerinin ve total eklem protezleri için bileşenlerinin hızlandırılmış yaşlandırılmasına yönelik bir laboratuvar prosedürünü açıklamaktadır. UHMWPE, malzemenin oksidasyonunu hızlandırmak ve böylece uzun vadeli kimyasal, fiziksel ve mekanik stabilitesinin değerlendirilmesine izin vermek için yüksek sıcaklıkta ve yüksek oksijen basıncında yaşlandırılır.

Bu uygulama tarafından açıklanan hızlandırılmış yaşlandırma yöntemi, bir araştırmacının farklı UHMWPE materyallerinin oksidatif stabilitesini karşılaştırmasına izin verse de, bu yöntemin, gerçek zamanlı raf yaşlandırma ve implantasyon sırasında bir implant için bozunma mekanizmalarını tam olarak simüle edemeyebileceği kabul edilmektedir.

Burada belirtilen hızlandırılmış yaşlandırma yöntemi, havada paketlenen ve gama radyasyonu ile sterilize edilen belirli rafta yaşlandırılmış UHMWPE bileşenleri tarafından sergilenen oksidasyon seviyelerine dayalı olarak doğrulanmıştır. UHMWPE hava dışında bir ortamda paketlendiğinde yöntemin raf yaşlanmasını temsil ettiği gösterilmemiştir. Örneğin, bu uygulama, nitrojen gibi düşük oksijenli bir paket içinde kapatılmış bileşenlerin raf ömrü ile doğrudan ilişkilendirilmemiştir. Bu uygulamanın amacı, implantasyonun ardından UHMWPE'de meydana gelebilecek herhangi bir değişikliği simüle etmek değildir.

 

Accelerated aging of UHMWPE ASTM F2003 / ISO 5834-3 hakkında daha detaylı bilgi almak veya fiyat teklifi istemek için hemen Malzeme Test ile iletişime geçin.

 

 
Paylaş: