Sürünme Testi Hizmetlerimiz (Creep Testing Services)

Sürünme Testi Hizmetlerimiz (Creep Testing Services)

 

Metalik malzemeler üzerinde Stress Rupture Testi ve Sürünme Testi hizmetleri, Malzeme Test'te rahat ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Her iki test de, hataları önlemek için uzun süreli stresin malzemeler üzerindeki etkilerini değerlendirmede değerlidir.

 

Stress rupture testi, bir metal test numunesine, bozulana kadar belirli bir sıcaklıkta sabit bir yük uygular. Stress rupture testi olarak da adlandırılan sürünme testi (creep testing), metalik bir malzemede genellikle yükselen sıcaklıklarda ve zaman içinde sabit bir yük altında deformasyonu gösterir.

 

Neden Malzeme Test’i Tercih Etmelisiniz?

Malzeme Test, stress rupture testi ve sürünme testi (creep testing) için ISO/IEC 17025'e göre akredite test raporları sunar. Aynı zamanda ASTM, ISO, BS, DIN test standartlarına uygun test raporları sunar. Standartlara özel numune hazırlama hizmetini de bünyemizde bulabilirsiniz.

 

Malzeme Test Laboratuvarları, 1200°C'ye kadar sıcaklıklarda testleri gerçekleştiren tam otomatik makinelerle donatılmıştır. Ekipman, test numunelerine eklenen kalibre edilmiş ısıl çiftleri (thermocouples) kullanarak güvenilir sıcaklık kontrolü sağlar. Yük, verimliliği arttırmak için çeşitli zaman aralıklarında otomatik olarak ayarlanır.

 

Sürünme Testi (Creep Testing) İşleyişi

Sürünme testi (creep testing) ve stress rupture testi hizmetleri genellikle 800°C ile 1200°C aralığında yüksek sıcaklıklarda gerçekleştirilir. Stress rupture ve sürünme testi (creep testing) makineleri, belirli bir sıcaklıkta bir test numunesine statik bir gerilim uygulamak için tasarlanmıştır. Test sırasında, zamana karşı stresi ve strain değerlerini gösteren grafikler çizilir.

 

Sürünme testi (creep testing) zamana bağlıdır ve akma dayanımının altında sabit bir gerilim veya yük uygulandığında yüksek sıcaklık nedeniyle numunede meydana gelen boyutsal değişiklikleri ölçer. Numunenin uzaması veya deformasyonu bir ekstansometre ile ölçülür, böylece kullanım sırasında bir bileşenin veya parçanın şeklinin nasıl değişeceği hesaplanır. Sürünme testi (creep testing), belirli bir yük ve sıcaklıkta bir bileşenin veya parçanın deforme olacağı hızı belirlemek için değerlidir. Boyut kontrolü çok önemli olduğundan, bileşenler yüksek sıcaklıkta servis için güvenli bir şekilde tasarlanabilir. Bu bilgi daha sonra daha uzun süreler için numune deforme olana kadar geçen süreyi tahmin etmek için kullanılır.

 

Sürünme Testi (creep testing) hakkında daha fazla bilgi almak veya fiyat teklifi istemek için hemen Malzeme Test ile iletişime geçin.

 

Sürünme Testinde (Creep Testing) Kullandığımız Standartlar:

ASTM E139 test, ASTM E292 test, ASTM D1654 test, ASTM C1291 test, ASTM C1337 test, ASTM D7337 test, ASTM D2990 test, ASTM D3039 test, ASTM D7337 test, ASTM F519 test

BS EN 2002-5 test, BS ISO 8013 test, BS 4A4-1 test, BS EN ISO 204 test, BS EN ISO 899-1 test

ISO 903 test

MIL-STD-1312 test

NASM 1312 test

 

Sürünme Testleri (PDF)

 

Paylaş: