Bond Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bond Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

Bir yapıştırıcının gerilim altındayken bir yüzey veya malzeme ile temas halinde kalma yeteneğini veya yapıştırıcının gerildikçe iki malzemeyi bir arada tutma yeteneğini belirlemek için bir bond (bağ) testi kullanılır. Yapıştırmanın kendisi, uygulandıktan sonra test edilir veya malzemeden çıkarmak amacıyla yapıştırıcıya doğrudan bir kuvvet uygulayarak ya da yapıştırıcı ile birbirine bağlanacak malzemeleri ayırmaya çalışarak sertleşmesine izin verilir. Kuvvet daha sonra ya sürekli olarak arttırılır ya da sabit kalır ve başarısız olana kadar bağa uygulanır.

 

Bond Testinin Amacı Nedir?

Bond testleri, bir yapıştırıcının bağlanma gücünü belirler. Bir malzemenin bağlanma (bonding) mukavemeti, genel "yapışkanlığı" olarak düşünülebilir ve bağın yaşadığı gerilim türüne ve testin yürütüldüğü sıcaklığa bağlı olacaktır. Bu güç aynı zamanda bağa uygulanan kuvvetin yönüne de bağlı olacaktır. Örneğin, bir bond, kaymada (shear) kırılmak için doğrudan gerilime göre daha fazla kuvvet gerektirebilir.

 

Bond Test Türleri Nelerdir?

Pek çok farklı tipte bond testi vardır, ancak en yaygın olarak gerçekleştirilenler tensile, shear ve peel testleridir. Daha az sıklıkta gerçekleştirilen bond testleri ise torsional, impact ve pull-off testleridir. Her bir bond testi, belirli bir yönde veya belirli bir stres türü altında yapıştırıcıların bağlanma mukavemetini belirlemek için kullanılır. Neredeyse tüm bond testleri iki formdan birini alacaktır. Yapıştırıcı, bir kaplama türü olarak bir malzemenin yüzeyine uygulanacaktır ve yapıştırıcıların bağlanma mukavemeti, gerilim altındayken malzeme ile temas halinde kalma kabiliyeti olarak belirlenir veya yapıştırıcı, iki sert alt tabaka arasına uygulanır. Bağlanma mukavemeti, gerilim altındayken iki alt tabakayı bir arada tutma yeteneği olarak belirlenir.

 

Bond Testlerinde Kullanılan Malzeme Türleri Nelerdir?

Genellikle bir yapıştırıcı üzerinde bond testi yapılır, ancak bu yapıştırıcı çok çeşitli malzemelerden oluşabilir. Bond testine tabi tutulan daha popüler yapıştırıcı türleri; polimerler, kompozitler, harçlar ve yapıştırıcılardan oluşur. Bu yapıştırıcılar her tür malzemeye uygulanabilir, ancak genellikle metallere, plastiklere, seramiklere, ahşaplara ve diş malzemelerine (örneğin dentin ve mine) yapıştırıldıklarında test edilirler. Yapıştırıcı genellikle iki sert substrat arasına bağlandığında test edilir, aynı zamanda bir kaplama olarak veya esnek bir kaplama ile sert bir substrat arasında birleştirme malzemesi olarak uygulandığında da test edilebilir.

 

Yaygın Kullanılan Bon Testi Standartları Nelerdir?

ASTM A944 Bond Strength Steel Reinforcement Rebar Test Machine

ASTM C297 Tensile Testing for Sandwich Panels

ASTM C633 Thermal Spray Coatings Adhesion Test Equipment and Solutions

ASTM D1002 Lap Shear Testing for Adhesively Bonded Metals

ASTM D3163 Lap Shear Rigid Plastic Test Equipment

ASTM D3330 - Peel Adhesion Pressure Sensitive Adhesive Tapes

ASTM D3762 Adhesive-Bonded Surface Durability of Aluminum (Wedge Test)

ASTM D429 - Rubber to Metal Adhesion Test Equipment

ASTM D4501 Block Shear Strength Testing Equipment for Adhesive Bonds Between Rigid Substrates

ASTM D4884 Strength of Sewn or Thermally Bonded Seams of Geotextiles

ASTM D5041 Fracture Strength in Cleavage of Adhesives in Bonded Joints

ASTM D5868 Lap Shear Adhesion Plastic Bonding

ASTM D897 Tensile Strength Test Equipment for Metal to Metal Adhesive Bonds

ASTM D903 180 degree Peel Strip Strength of Adhesive Bonds

ASTM D905 Wood Adhesive Bonds in Shear by Compression Loading

ASTM D952 Bond Cohesive Strength of Sheet Plastics and Insulating Materials

ASTM E190 Guided Bend Test Equipment for Ductility of Welds

ISO 13445 Block-Shear Method for Shear Strength of Adhesive Bonds between Rigid Substrates

ISO 4587 Tensile Lap-Shear Strength of Rigid-to-Rigid Bonded Assemblies

ISO 8510 Peel Test for an Adhesive Flexible-to-Rigid Bonded Test Specimen Assembly

 

Bond testi hakkında kafanıza takılan soru işaretlerini gidermek ve detaylı bilgi almak için hemen Malzeme Test ile iletişime geçin.

 

Bond Testleri (PDF)

 

 

Paylaş: