Burulma Testi (Torsion Testing) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Burulma Testi (Torsion Testing) Nedir ve Nasıl Yapılır?

 

Malzemelerin ve ürünlerin burulma dayanımı, sertliği ve gerilme-gerinim özelliklerinin değerlendirilmesi

 

Burulma testleri, bir malzemeyi veya test bileşenini, belirli bir kuvvetle veya malzeme burulmada başarısız olana kadar belirli bir dereceye kadar büker. Bir burulma testinin bükme kuvveti, test numunesine, hareket edemeyecek veya dönmeyecek şekilde bir ucu tutturularak ve diğer uca bir moment uygulayarak numunenin kendi ekseni etrafında döndürülmesi ile uygulanır. Dönme momenti ayrıca numunenin her iki ucuna da uygulanabilir, ancak uçların zıt yönlerde döndürülmesi gerekir. Bu testte bulunan kuvvetler ve mekanikler, bir ucu elde tutulan ve diğer ucu diğer tarafından bükülen bir ip parçasında bulunanlara benzer.

 

Burulma Testinin Amacı Nedir?

Burulma testinin amacı, eksen etrafında kayma gerilimine neden olan uygulanan momentlerin bir sonucu olarak büküldüğünde veya burulma kuvvetleri altında bir malzemenin veya test numunesinin sergilediği davranışı belirlemektir. Ölçülebilir değerler şunları içerir: kayma esneklik modülü, akma kayma dayanımı, burulma yorulma ömrü, süneklik, nihai kayma dayanımı ve kaymada kopma modülü. Bu değerler benzerdir ancak çekme testi (tensile testing) ile ölçülen değerlerle aynı değildir. Aynı zamanda hizmet koşullarını simüle etmek, ürünün kalitesini ve tasarımını kontrol etmek ve doğru şekilde üretildiğinden emin olmak için kullanılabileceğinden imalatta önemlidir.

 

Farklı Burulma Testi Türleri Nelerdir?

Burulma testinin aldığı üç yaygın biçim arasında failure, proof ve operasyonel yer alır. Failure için bir burulma testi, test numunesinin kırılıncaya kadar bükülmesini ve numunenin gücünü ölçmek için tasarlanmasını gerektirir. Proof testi, malzemeyi belirli bir süre boyunca belirli bir tork yükü altında gözlemlemek için tasarlanmıştır. Son olarak, operasyonel test, malzemenin, uygulamasının beklenen hizmet koşulları altındaki performansını ölçer. Tüm bu test biçimleri, ölçülecek özelliklere bağlı olarak ya sadece burulma yüklemesi ya da burulma ve eksenel (çekme veya basma) yüklemenin bir kombinasyonu ile gerçekleştirilebilir.

 

Farklı Burulma Test Malzemesi Türleri Nelerdir?

Birçok malzeme, uygulamalarında tork veya burulma kuvvetleri yaşar ve bu nedenle burulma testinden faydalanır veya bunu gerektirir. Yapısal, biyomedikal ve otomotiv uygulamalarında kullanılan malzemeler, uygulamalarında burulma yaşayan daha yaygın malzemeler arasındadır. Bu malzemeler, diğerlerinin yanı sıra metaller, plastikler, ahşaplar, polimerler, kompozitler veya seramiklerden oluşabilir ve genel olarak bağlantı elemanları, çubuklar, kirişler, borular ve teller biçimlerini alabilir.

 

Yaygın Uygulanan Burulma Testi Standartları Nelerdir?

ASTM A938 Torsional Test of Wire

ASTM D1043 Torsion Plastics Test Equipment

ASTM D5279 Thermoset & Thermoplastic Dynamic Torsion Testing Machine

ASTM E2207 Axial-Torsional Fatigue Thin-Walled Tubular Materials Test Equipment

ASTM F383 Static Bend and Torsion Testing of Intramedullary Rods

ASTM F543 Medical Bone Screw Torsion Test Equipment

ISO 6475 Bone Screw Torsion Test Methods | Equipment

ISO 7800 Metal Wire Torsion test

ISO 80369-1 Axial Torsional Luer Connector Test Equipment

 

Yaygın Burulma Testi Uygulamaları Nelerdir?

Plastikler için Burulma Test Cihazları

Kemik Vidalarının Burulma Testi

Tellerin Burulma Testi

Tasarlanmış Kompozit Malzemelerde Burulma Testleri

Burulma Test Cihazı

Statik Eksenel Yüklü Burulma Test Cihazı

Tel Burulma Dayanımı Testi

 

Burulma Test Makinesi Nedir?

Burulma test makineleri; biyomedikal, otomotiv ve havacılık uygulamaları için ideal çözüm olan malzemelerin ve ürünlerin burulma mukavemetini, sertliğini ve gerilme-gerinme özelliklerini ölçer. Burulma testi makineleri, gerçek yaşam hizmet koşullarını simüle etmek ve matkap uçları, tıbbi cihazlar, vidalar ve diğer bağlantı elemanları, tel ve çok daha fazlası gibi ürünler için ürün kalitesini kontrol etmek için kullanılır.

 

Burulma Makinesi Nasıl Çalışır?

Bir burulma testinin bükme kuvveti (twisting force), test numunesine, hareket edemeyecek veya dönmeyecek şekilde bir ucu tutturularak ve diğer uca bir moment uygulayarak numunenin kendi ekseni etrafında döndürülmesi ile uygulanır.

 

Burulma testleri (torsion testing) hakkında kafanıza takılan sorular ve merak ettikleriniz için hemen Malzeme Test ile iletişime geçin.

 

Burulma Testleri (PDF)

 

 

Paylaş: