Stress Rupture, Sürünme ve Stress Relaxion Testleri Hizmetlerimiz (Stress Rupture, Stress Relaxion and Creep Testing Services)

Stress Rupture, Sürünme ve Stress Relaxion Testleri Hizmetlerimiz (Stress Rupture, Stress Relaxion and Creep Testing Services)

 

Sürünme testi (creep testing), ürünlerinizin malzemesinin sürünme davranışlarını anlamak ve hataları önlemek için çok önemlidir. Malzeme Test, malzemeler üzerindeki uzun vadeli gerilimi belirlemek için metaller, kompozitler ve plastikler için hem stress rupture testi hem de sürünme testi (creep testing) gerçekleştirir.

 

Sürünme testi (creep testing) ve stress rupture testi, üreticilere ürünlerinin zaman içindeki performansı hakkında kritik veriler sağlayan özel mekanik test yöntemleridir. Test sırasında bir malzeme, kopma oluşana kadar belirli bir süre boyunca 1200°C'ye kadar belirli bir sabit sıcaklık altında tutulur. Malzeme Test uzmanları daha sonra, uzun süreler boyunca fiziksel ve termal stres hakkında temel verileri sağlamak için sonuçları analiz eder.

 

Sürünme Testi (Creep Testing) Nasıl Yapılır?

Sürünme testi (creep testing); özel tasarımlı bir ekstansometre, uygulanan sabit gerilim ve sıcaklık ile bir çekme numunesi kullanılarak gerçekleştirilir. Test, fırınlarda veya iklimlendirme kabinlerinde gerçekleştirilir ve sürünme oranını göstermek için zamana karşı bir gerilme grafiği kaydedilir.

 

Belirli bir sıcaklık ve stres altında malzemeler "sürünmeye" (creep) başlar, yani kalıcı olarak deforme olurlar. Bu; metallerde ve alaşımlarda, seramiklerde, plastiklerde ve hatta ahşap ve taşta görülebilir. Metallerde bu işlem erime sıcaklığının yaklaşık üçte birinde başlar ve daha yüksek sıcaklıklarda testler devam eder. Sürünme (creep), malzemedeki difüzyon süreçleri ve dislokasyon hareketlerinden kaynaklanır.

 

Sürünme (creep), bir malzemenin akma dayanımının altında uygulanan bir yük altındayken zamana bağlı deformasyonudur. Yüksek sıcaklıklarda uygulanan sürünme testi en yaygın testtir, ancak bazı malzemeler oda sıcaklığında sürünme sergileyebilirler. Durdurulmadıkça, test sürünme kopmasıyla sona erer.

Malzeme Test ayrıca Stress Relaxion testi de sunmaktadır.

 

Sürünme Testi'nin 3 Aşaması Nedir?

Sürünme testi (creep testing) üç aşamada gerçekleşir:

 

Birincil sürünme (aşama I) - Testin başlangıcı. Sürünme eğrisi yükselir ve testin başlangıcında sürünme hızı yüksek olup, zamanla yavaşça azalır.

İkincil sürünme (aşama II) – Bu aşama, eğrinin sürünme oranının düşük ve sabit olduğu kısımdır.

Üçüncül sürünme (aşama III) - Bu son sürünme aşamasıdır, sürünme hızı uzamayla aynı oranda artmaktadır.

 

Stress Rupture Nedir?

Stress rupture, bir malzemenin stres altında aniden ve tamamen bozulmasıdır. Test sırasında, numune önceden belirlenmiş bir süre boyunca belirli bir yük seviyesinde ve sıcaklıkta tutulur. Stress rupture testinde; yükler çekme bükme, eğme, çift eksenli veya hidrostatik yöntemlerle uygulanabilir.

 

Malzeme Test’in Stress Rupture ve Sürünme Testleri Servisleri

ISO 17025 başta olmak üzere birçok akreditasyona sahip olan Malzeme Test, birçok sektörden müşterilerine yüksek kalitede stress rupture ve sürünme testi (creep testing) hizmetleri sunar. Stress rupture testi ve sürünme testi (creep testing) laboratuvarlarımız, yeni ve gelişmiş malzemelerin getirdiği ihtiyaçları karşılamak için sürekli büyümektedir.

 

Malzeme Test laboratuvarları ayrıca, tüm numune ve malzeme türlerinde hassas numune hazırlama ve fikstür imalatı sağlayan deneyimli şirket içi makine atölyeleri tarafından tam olarak desteklenmektedir.

 

Stress rupture testi ve sürünme testi (creep testing) yöntemlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak veya fiyat teklifi istemek için hemen Malzeme Test ile iletişime geçin.

 

 

Stress Rupture Testinde Uyguladığımız Standartlar:

ASTM E139 test, ASTM E292 test, ASTM D1654 test, ASTM C1291 test, ASTM C1337 test, ASTM D7337 test, ASTM D2990 test, ASTM D3039 test, ASTM D7337 test, ASTM F519 test, ASTM E1457 test, ASTM E2760, ASTM E2714 test, ASTM C480 test, ASTM F38 test, ASTM C1181 test, ASTM D6112 test, ASTM D6992 test, ASTM A732 test, ASTM E821 test, ASTM C1211 test, ASTM D4027, ASTM E111 test

BS EN 2002-5 test, BS ISO 8013 test, BS 4A4-1 test, BS EN ISO 204 test, BS EN ISO 899-1 test

ISO 903 test, ISO 13431 test, ISO 22215 test, ISO 20392 test, ISO 7616 test, ISO 7850 test, ISO 8013 test, ISO 10066 test, ISO 9026 test, ISO 2285 test, ISO 920 test, ISO 29469 test

MIL-STD-1312 test

NASM 1312 test

 

Sürünme ve Stress Rupture Testleri (PDF)

 

 

Paylaş: