ASTM F1717 Spinal İmplant Testleri
ASTM F1717 Spinal İmplant Testleri

Spine Corpectomy Model ASTM F1717

 

ASTM F1717: Standard Test Methods for Spinal Implant Constructs in a Vertebrectomy Model.

 

ASTM F1717 test yöntemleri, bir vertebrektomi modelinde spinal implant yapısının statik ve yorulma testleri (fatigue testing) için gereklilikleri açıklar. Spinal implant bileşenlerinin çoğu kombinasyonu için test numuneleri, amaçlanan spinal konuma ve omurgaya uygulama yöntemine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

 

"Worst case" senaryosu için statik ve dinamik testler gerçekleştirilir. ASTM F1717 test standardında bir spinal yapının üç statik ve bir yorulma mekanik testi açıklanmıştır. Bu üç statik test; basma eğme (compression bending), çekme eğme (tension bending) ve burulma (torsion) testleridir. 

ASTM F1717 Test Prosedürleri:

1. Statik Basma Testi: Spinal implant test numunesine maksimum 25mm/dk hızla basma eğme kuvveti uygulanır. Yükleme sırasında kuvvet uzama grafiği alınır. Test sonucunda; akma noktası, elastik uzama, basma eğme yükü, basma eğme dayanımı ve deformasyon değerleri ölçülür.

2. Statik Çekme Testi: Spinal implant test numunesine maksimum 25mm/dk hızla çekme eğme kuvveti uygulanır. Yükleme sırasında kuvvet uzama grafiği alınır. Test sonucunda; akma noktası, elastik uzama, çekme eğme yükü, çekme eğme dayanımı ve deformasyon değerleri ölçülür.

3. Statik Burulma Testi: Numunelere maksimum 60°/dk hızla burulma kuvveti uygulanır. Yükleme sırasında tork açı grafiği alınır. Test sonucunda; burulma akması, elastik açı, akma torku ve burulma dayanımı değerleri ölçülür.

4. Basma Eğme Yorulma Testi: Spinal implant test numunesine maksimum 5 Hz frekansta kuvvet kontrollü sinüs dalga formunda yorulma testi uygulanır. Testler 5 milyon çevrim devam eder. 

Tüm bu testler uygulanarak test sonuçları standartlara uygun bir şekilde tarafınıza raporlanır. 

 

Türkiye'nin en kapsamlı akredite biyomedikal test laboratuvarımız sayesinde tüm spinal implant test ihtiyaçlarınıza -diğer laboratuvarların aksine- uzun bekleme süreleri olmadan, en hızlı ve hassas şekilde karşılık veriyoruz. 

 

Spine corpectomy model ASTM F1717 hakkında daha detaylı bilgi almak veya fiyat teklifi istemek için hemen Malzeme Test ile iletişime geçin.

 

Paylaş: