ASTM F2077 Spinal Cage Testleri
ASTM F2077 Spinal Cage Testleri

Spinal Cage Testing ASTM F2077

 

ASTM F2077: Test Methods For Intervertebral Body Fusion Devices.

 

ASTM F2077 test yöntemi, omurlararası vücut füzyon cihazı tertibatlarının, belirli bir omurga hareketi segmentinde artrodezi desteklemek için tasarlanmış omurga implantlarının test edilmesi için uygun test numunelerini ve prosedürlerini açıklar. Numunelerin omurgada kullanılacakları bölgeye bağlı olarak, numunelere statik ve dinamik eksenel basma, kayma basması ve burulma testleri uygulanır. Test için, implantlar dinamik yükleme için poliasetal test blokları veya statik yükleme için paslanmaz çelik bloklar arasına yerleştirilir.

 

Yük blokları, numunenin geometrisine uyacak şekilde önceden hazırlanır. Yük blokları, müşteri tarafından sağlanan numunelerin CAD verilerine göre tasarlanabilir. 

ASTM F2077 Test Prosedürleri:

ASTM F2077 standardında 6 farklı test prosedürü bulunur. Bunlar; statik basma testi, dinamik basma testi, statik kayma testi, dinamik kayma testi, statik burulma testi ve dinamik burulma testleridir. Laboratuvarımız ASTM F2077 test prosedürlerinin tamamı için akreditedir.

1. Statik Basma Testleri: Statik basma kuvveti, numuneye 2 metal blok vasıtasıyla uygulanır. Basma kuvveti pozisyon kontrollü olarak numune kırılana kadar uygulanır ve test sonunda kuvvet deformasyon grafiği alınır.

2. Statik Burulma Testleri: Statik burulma kuvveti, numuneye 2 metal blok vasıtasıyla uygulanır. Burulma torku açı kontrollü olarak numune kırılana kadar uygulanır ve test sonunda tork açı grafiği alınır.

3. Statik Kayma Testleri: Statik basma kuvveti, numuneye, numunede kayma kuvveti oluşturacak şekilde tasarlanmış 2 eğimli metal blok vasıtasıyla uygulanır. Kayma kuvveti pozisyon kontrollü olarak numune kırılana kadar uygulanır ve test sonunda kuvvet deformasyon grafiği alınır.

Statik testler sonunda akma uzaması, dayanım, akma kuvveti/torku, toplam deformasyon değerleri hesaplanır ve raporlanır.

4. Yorulma Testleri: Dinamik basma kuvveti, numuneye 2 poliasetal blok vasıtasıyla uygulanır. Dinamik testlerde uygulanan kuvvetler statik testlerde alınan test sonuçlarına göre seçilir ve 6 numune için 5 milyon çevrimlik testler gerçekleştirilir. Test bitiminde kuvvet çevrim grafiği alınır. Numunelerde oluşan deformasyon miktarları kaydedilir. Aynı test prosedürleri Dinamik Burulma ve Kayma Yorulma testleri için de uygulanır.

 

Türkiye'nin en kapsamlı akredite biyomedikal test laboratuvarımız sayesinde tüm spinal implant test ihtiyaçlarınıza -diğer laboratuvarların aksine- uzun bekleme süreleri olmadan, en hızlı ve hassas şekilde karşılık veriyoruz. 

 

Spinal cage testing ASTM F2077 hakkında daha detaylı bilgi almak veya fiyat teklifi istemek için hemen Malzeme Test ile iletişime geçin.

 

 

Paylaş: