Düşük Çevrimli Yorulma Testleri (Low Cycle Fatigue Testing) (LCF)
Düşük Çevrimli Yorulma Testleri (Low Cycle Fatigue Testing) (LCF)

Düşük Çevrimli Yorulma Testleri (Low Cycle Fatigue Testing) (LCF)

Düşük Çevrimli Yorulma Testi (Low Cycle Fatigue Testing) (LCF), bileşenlerin kısa çevrimlerde kopma ya da kırılmasına neden olan mekanik döngüsel kuvvetlere maruz kaldığı düşük çevrimli ömür testidir. Malzeme Test olarak biz, gerinim kontrollü (strain controlled) yorulma testi için standart test yöntemi olan ASTM E606 başta olmak üzere bir dizi uluslararası standarda göre düşük çevrimli yorulma testleri yapıyoruz.

 

Yorulma testi (Fatigue Test); değişen yükler, hızlar ve çevresel koşullar kullanarak döngüsel kuvvetlerin bir ürünü veya malzemeyi zaman içinde nasıl etkileyeceğini ölçer. Düşük çevrimli yorulma (LCF) (low cycle fatigue test) gibi yorulma testi yöntemlerimiz, belirli senaryoları simüle etmek ve kullanım sırasında yaşanabilecek hataları araştırmak için kullanışlıdır.

Malzeme Test Laboratuvarı, yüksek sıcaklık test fırınları ve iklimlendirme kabinleriyle gerçekleştirilen düşük çevrimli yorulma testi hizmetleri sunmaktadır.

 

ASTM E606 Test Standardına göre Düşük Çevrimli Yorulma (LCF) Testi

 

Testten önce, söz konusu malzeme ilk olarak işlenir ve uzunlamasına parlatılır veya düzgün bir ölçü kesitine sahip silindirik veya düz test numuneleri halinde taşlanır. Numuneler daha sonra yorulma test makinesine yüklenir ve ASTM E606'ya göre sabit bir strain oranı altında tekrarlanan kuvvetlere tabi tutulur. Low cycle fatigue test gerçekleştirilirken strain değerinin numune üzerinden ölçülmesi için ekstansometreler kullanılır ve bu ekstansometrelerden alınan deformasyon değeri kontrolünde test çevrimleri devam eder.

 

Tipik düşük döngülü yorulma testlerinin (LCF) (low cycle fatigue testing) 100.000'den fazla döngü yapmaması hedeflenir. Test frekansı, malzemeye ve gereksinimlere bağlı olarak 0,25 Hz ile 5 Hz arasında değişir.

 

Farklı gerilim seviyelerinde birden fazla numuneyi test ederek, malzeme için S/N eğrisi veya gerilim ömrü eğrileri geliştirilebilir. ASTM E606 low cycle fatigue testlerinde, gerilim ömrü eğrilerinde istatistiksel güven kazanmak için en az on ASTM E606 test numunesinin test edilmesini önerir.

 

Malzeme Test’in Düşük Çevrimli Yorulma Testi (LCF) Laboratuvarı

 

Malzeme Test olarak biz; hammadde kesme ve numune işleminden hassas veri toplama, güvenilir ve kapsamlı test raporları dahil olmak üzere kapsamlı düşük çevrimli yorulma testi (LCF) (low cycle fatigue testing)  sonuçlarını sağlamak için gereken tüm yetkinliklere sahibiz.

 

Düşük çevrimli yorulma testleri (LCF) (low cycle fatigue testing) hakkında daha fazla bilgi almak veya fiyat teklifi istemek için hemen Malzeme Test ile iletişime geçin.

 

 

Düşük Çevrimli Yorulma Testlerinde (LCF) (low cycle fatigue testing) Uyguladığımız Standartlar:

ASTM E467 test, ASTM 606 test

BS 7270 test

GMW16704 test, GMW16705 test

ISO 12106 test

 

Düşük Çevrimli Yorulma Testi Hizmetlerimiz (PDF)

 

Paylaş: