K1C (KIC) Testleri Hizmetleri (Testing Services of K1C/KIC Value)
K1C (KIC) Testleri Hizmetleri (Testing Services of K1C/KIC Value)

K1C (KIC) Testleri Hizmetleri (Testing Services of K1C/KIC Value)

 

KIC testi (bazen KIC veya K1C olarak tanımlanır) (K1C/KIC value testing), gevrek metalik malzemelerin kırılma tokluğunu belirlemek için kullanılır. Çoğunlukla ASTM E399 test ile ilişkilendirilen Doğrusal-Elastik Düzlem Gerinim Kırılma Tokluğu testi veya KIC değeri testi (KIC value testing), ömür hesaplamalarını ve çatlak genişlemesini veya kalan ömür hesaplamalarını belirlemek için yüksek sıcaklık ve düşük sıcaklık KIC testleri gerçekleştirilir. 

Bir malzemenin kırılma tokluğu, kırılmaya kadar malzeme tarafından emilen enerjiyi ölçer. KIC testleri ise malzemenin elastik bölgedeki çatlak tiplerini ve davranışlarını ölçer. Tipik test prosedürü 10.000/100.000 çevrim arası olup 100 Hz'e kadar farklı genliklerde gerçekleştirilebilir. Ön çatlak oluşumu sonrası malzeme, artan quastatik yüklemeye maruz bırakılır. Bu sırada crack mouth opening displacement (CMOD) değeri ve uygulanan kuvvet sürekli olarak ölçülür, kaydedilir ve raporlanır.

 

KIC/K1C testi (KIC value testing) hakkında daha fazla bilgi almak veya fiyat teklifi almak için hemen Malzeme Test ile iletişime geçin.

 

ASTM E399, ASTM E647, ASTM F2136

 

K1C/KIC Değerleri Testi (PDF)

 

Paylaş: