Kompozit Malzemelerin Kayma Testleri Hizmetlerimiz (Shear Testing of Composites)
Kompozit Malzemelerin Kayma Testleri Hizmetlerimiz (Shear Testing of Composites)

Kompozit Malzemelerin Kayma Testleri Hizmetlerimiz (Shear Testing of Composites)

 

İzotropik bir metalden farklı olarak, kompozitlerin kayma özellikleri yüksek yönlüdür ve malzeme çekme (tensile) özellikleriyle ilgili değildir. Bu nedenle, kompozitlerin kayma testi (shear testing of composites) çeşitli zorlukları beraberinde getirir. Kompozit testi uzmanlarımız, istediğiniz sonuçlar için en iyi kayma testi (shear testing) yöntemini seçmenize yardımcı olacaktır.

 

Bir ölçüm alanı içinde saf bir kayma gerilimi durumu sağlayan bir test yöntemi tasarlamak, kompozitlerde zor olabilir. Kompozit malzemenizin kayma özelliklerini ölçmek için interlaminar ve düzlem içi kayma testleri dahil olmak üzere farklı test yöntemleri kullanıyoruz.

 

Interlaminar Kayma Dayanıklılığı

Interlaminar kayma (interlaminar shear), laminasyon reçinesi veya reçine fiber arayüzünün bir özelliğidir ve laminasyon düzlemlerinin birbirlerinden kayacak şekilde yüklenmesiyle ölçülür. Kompozitlerin interlaminar kayma testinin gerçekleştirilmesi nispeten kolaydır. Bu nedenle, genellikle kalite kontrol, tarama veya sıvı maruziyeti veya termal döngü gibi çevresel bozulma değerlendirmesi için kullanılır.

 

Kompozitlerin interlaminar kayma testi için kullanılan bazı yaygın standartlar arasında ASTM D2344, ASTM D3846 ve ISO 14130 bulunur.

 

Düzlem İçi Kayma Gerilimi (In-plane Shear Stress)

Düzlem içi kayma testi (in-plane shear testing), laminasyon düzlemi içinde kayma olarak etki eden kuvvetleri ölçer. Bu, gerilimde bir +/- 45 laminat yüklenerek ölçülebilir. Test %5 kayma gerinimini geçtikçe, numune geometrisindeki değişiklik nedeniyle sonuçlar kayma yüklemesinden sapabilir. Düzlem içi kayma yöntemi ASTM D3518 ve ISO 14129'da açıklanmıştır.

 

V-çentik Kayma Testi (V-notch Shear Testing)

V-çentik kayma testi (V-notch shear testing) için ASTM D5379 spesifikasyonu, zıt taraflarda v-çentikleri olan bir numune gerektirir. ASTM D5379, kayma baskısı, kayma gerginliği ve kayma modülü verileri sağlar. V-çentikli numune aynı zamanda düzlem içi ve interlaminar kayma testleri için de kullanılabilir.

 

ASTM D7078, büyük birim hücreli bir kumaş veya örgü gibi daha büyük bir mastar uzunluğunun gerekli olduğu düzlem içi kayma testinin daha yeni bir versiyonunu ana hatlarıyla belirtir.

 

Malzeme Test’in Kompozit Kayma Testleri (Composite Shear Testing) Laboratuvarı

Malzeme Test laboratuvarlarında birçok kompozit numune daha önce bahsedilen interlaminar ve düzlem içi kayma standartlarına göre test edildi. Kompozit test uzmanlarımız, en kaliteli sonuçları elde etmek için numune hazırlama ve fikstür hizalaması için gereken ayrıntı düzeyini kolaylıkla anlayabilecek donanıma sahiptirler.

 

Kompozit malzemelerin kayma testi (shear testing of composites) hakkında daha fazla bilgi almak veya fiyat teklifi istemek için hemen Malzeme Test ile iletişime geçin.

 

Kompozit Malzemelerin Kayma Testlerinde (Shear Testing of Composites) Kullandığımız Bazı Standartlar:

 

ASTM D2344 test, ASTM D3518 test, ASTM D3846 test, ASTM D5379 test, ASTM D7078 test

ISO 14129 test, ISO 14130 test

 

Kompozit Kayma Testi (PDF)

 

Paylaş: