Pnömatik ve Hidrostatik Basınç Testleri Hizmetlerimiz (Pneumatic and Hydrostatic Pressure Testing)
Pnömatik ve Hidrostatik Basınç Testleri Hizmetlerimiz (Pneumatic and Hydrostatic Pressure Testing)

Pnömatik ve Hidrostatik Basınç Testleri Hizmetlerimiz (Pneumatic and Hydrostatic Pressure Testing)

 

Borular, hortumlar ve basınca maruz kalan birçok sistem elemanını değerlendirmek için çok çeşitli hidrostatik ve pnömatik basınç testi yöntemleri sunuyoruz.

 

Hidrostatik Basınç Testi (Hydrostatic Pressure Testing)

Hidrostatik basınç testi, basınç uygulama ortamı olarak sıvıyı kullanır. Test sırasında borular, tüpler, yakıt tertibatları, kazan parçaları veya yakıt tankları gibi kaplar suyla (veya belirtilen başka bir sıvıyla) doldurulur. Bileşen, müşteri veya endüstri gereksinimlerine bağlı olarak belirli bir süre için belirli bir seviyeye kadar basınçlandırılır. Testin kabulü, test edilen malzemenin malzemede deformasyon veya sızıntı olmadan belirtilen basıncı tutabilme kabiliyetine dayanmaktadır.

 

Derinlik Testi ve Daldırma Testi (Depth Testing and Submerge Testing)

Bu yöntemler, bir ürünün su altında veya harici basınç altındayken nasıl tepki vereceğini belirlemek için gerçekleştirilir.

 

Pnömatik Basınç Testi (Pneumatic Pressure Testing)

Hidrostatik basınç testinin aksine, pnömatik basınç testi hava basıncı kullanılarak yapılır ve genellikle sızdırmazlık sistemlerinde, kanal sistemlerinde veya havalandırma borularında sızıntıları bulmak için kullanılır. Bir basınç göstergesi kullanan pnömatik test, arızaları izole etmek ve basınç oranını belirlemek için ayrı bileşenleri ve tüm sistemleri değerlendirir.

 

Proof Basınç Testi (Proof Pressure Testing)

Modifiye edilmiş hidrostatik test olarak da bilinen proof basınç testi, bir ürünün amaçlanan çalışma basıncının üzerinde bir kuvvet uygulamak için sıvıyı kullanır. Testin sonuçları, ürünün kalıcı hasar olmaksızın yüksek basınca dayanıp dayanamayacağını belirler.

 

Nihai Basınç Testi (Ultimate Pressure Testing)

Bir bileşenin deforme olmadan önce dayanabileceği maksimum basınç seviyesini belirlemek için nihai basınç testi gerçekleştirilir. Uzmanlarımız, ekipmanınız için güvenli çalışma seviyelerini belirlemenize yardımcı olarak sahada felaketle sonuçlanabilecek sorunları önlemenize yardımcı olabilir.

 

Patlama Basıncı Testi (Burst Pressure Testing)

Bu test, fiziksel olarak bir patlama, delinme ya da deformasyon meydana gelene kadar test öğesine uygulanan basıncı artırır.

 

 

Pnömatik ve hidrostatik basınç testleri hakkında daha detaylı bilgi almak veya fiyat teklifi istemek için hemen Malzeme Test ile iletişime geçin.

 

ASTM D751 test, ASTM E1003 test, ASTM F1387 test, ASTM D2210 test

ARP 1383 test, Figure 1,2 & 3

ASME V SA450 test, ASME V SA530 test

MIL-DTL-7905 test

TAPPI TT403

JIS l1096/L1018/P112/P8131

 

Pnömatik/Hidrostatik Basınç Testleri (PDF)

 

 

Paylaş: