Polimer Matris Kompozitlerin Çekme Testleri Hizmetlerimiz (ASTM D3039 Tensile Testing of PMCs)
Polimer Matris Kompozitlerin Çekme Testleri Hizmetlerimiz (ASTM D3039 Tensile Testing of PMCs)

Polimer Matris Kompozitlerin Çekme Testleri Hizmetlerimiz (ASTM D3039 Tensile Testing of PMCs)

 

ASTM D3039, nihai çekme mukavemetini (tensile strength), nihai çekme gerilimini (tensile strain), çekme kiriş esneklik modülünü (tensile chord modulus of elasticity) ve Poisson'ın Polimer Matris Kompozitleri (PMC'ler) oranını belirler. Polimer matris kompozitlerin kullanımı, malzemenin hafif ve daha dayanıklı yapısı nedeniyle çok çeşitli endüstrilerde popüler hale geldi.

 

Kompozitlerin yapıları çok yönlüdür ve metaller ve plastikler gibi malzemelerden farklıdır. Bu nedenle yön özelliklerinin ölçülmesi, malzeme performansını anlamada çok önemli bir adımdır. Geleneksel olarak, çekme testleri (tensile testing) diğer malzemeler için tasarlandı ve PMC'lerin gücünü doğru bir şekilde ölçemedi. Bu nedenle ASTM D3039 spesifikasyonu doğdu.

 

PMC'leri sıcaklığa ve neme maruz bırakmak, malzemelerin amaçlanan ortamda nasıl performans göstereceğini anlamada önemli bir adımdır. Çevresel faktörlere maruz kaldıktan sonra malzeme dengeye getirilir ve ardından ASTM D3039 standardına göre test edilir. Test, numuneye tek tip bir şekilde belirli bir yük verir ve malzemenin reaksiyonunu değerlendirir. ASTM D3039, PMC'nizin dayanıklılığını anlamak ve genel olarak daha güvenli bir ürün geliştirmek için kritik öneme sahiptir.

 

ASTM D3039 Standart Uygulamaları

ASTM D3039 spesifikasyonu, sürekli yüksek modüllü, güçlendirilmiş polimer matris kompozitler için en popüler çekme testi (tensile testing) standardıdır. Bu kompozitler, güçlendirici lifler (karbon veya aramid) ve epoksiler, bizmaleimidler (BMI'ler), poliamidler ve PEEK gibi termoplastikler gibi matris malzemeleri içeren polimerik malzemelerden yapılır.

 

ASTM D3039 için başka bir kullanım, kompozit fiber üst sarma uygulamaları için bir kalite kontrol aracıdır. Deprem bölgelerindeki beton kolonlar için ek takviye olarak kompozit fiber örtüler uygulanmış ve kürlenmiştir. ASTM D3039, kolonun üreticinin standartlarına göre güçlendirildiğine dair kanıt sağlamak için uygulamanın çekme mukavemetini (tensile strength) test eder.

 

Malzeme Test’in Polimer Matris Kompozit (PMC) Test Laboratuvarı

ASTM D3039'un tüm uygulamalarını ve çeşitli kompozit test hizmetlerini Malzeme Test yüksek tecrübeyle ve en hızlı şekilde sunar. Uzmanlarımız, polimer testi konusunda kapsamlı bilgiye sahiptir.

 

Herhangi bir proje aşamasında bize en zorlandığınız malzeme testi aşamalarında gelin ve başarınızı önceliğimiz haline getirelim. ASTM D3039 ve polimer matris kompozit (PMC) test yeteneklerimiz hakkında daha fazla bilgi almak veya fiyat teklifi istemek için hemen Malzeme Test ile iletişime geçin.

 

Polimer Matris Kompozit Çekme Testi (PDF)

 

Paylaş: