Yüksek Çevrimli Yorulma Testleri Hizmetlerimiz (High Cycle Fatigue Testing Services) (HCF)
Yüksek Çevrimli Yorulma Testleri Hizmetlerimiz (High Cycle Fatigue Testing Services) (HCF)

Yüksek Çevrimli Yorulma Testleri Hizmetlerimiz (High Cycle Fatigue Testing Services) (HCF)

 

Yüksek çevrimli yorulma testleri (high cycle fatigue testing) (HCF), genellikle düşük kuvvetlere maruz kalan ve elastikliği yüksek malzemeler için kullanışlıdır. Yüksek çevrimli yorulma (HCF) testleri (high cycle fatigue testing) genellikle kuvvet ya da pozisyon kontrollü yorulma testleridir ve tipik olarak bir milyon veya daha fazla çevrim boyunca devam eder.

 

Yorulma testi (Fatigue Testing); değişen yükler, hızlar, frekanslar ve çevresel koşullar kullanarak döngüsel kuvvetlerin bir ürünü veya malzemeyi zaman içinde nasıl etkileyeceğini ölçer. Yüksek döngülü yorulma testi (HCF) gibi yorulma testi (fatigue testing) yöntemlerimiz, belirli senaryoları simüle etmek ve karşılaşabileceğiniz kırılma, kopma ve numune deformasyonlarını analiz etmek için kullanılır.

 

Yüksek Çevrimli Yorulma (HCF) Test Prosedürü

Yüksek hassasiyetli yük hücresyile donatılmış eksenel yorulma test makinesinde yüksek çevrimli yorulma testleri (high cycle fatigue testing) gerçekleştirilir.  Malzeme Test uzmanları, herhangi bir teste başlamadan önce numunenin hizalanmasını ve doğrulanmasını gerçekleştirir.

 

Bir yüksek çevrimli yorulma (HCF) testi (high cycle fatigue test) sırasında, numuneler malzeme türlerine ve çevresel koşullara bağlı olarak 20 Hz ile 100 Hz arasında değişen frekanslarla test edilir. Test, numune kırılmasına (failure) veya önceden belirlenmiş bir döngü sayısına ulaşılana kadar devam eder.

 

 

Hava Araçları Motor ve Kanat Parçalarının Yüksek Çevrimli Yorulma (HCF) Testleri

Kopma sınırlarını ve hizmet ömrü sınırlarını belirlemeye yardımcı olan yüksek çevrimli yorulma (HCF) testi (high cycle fatigue testing), havacılık motoru yeterlilik programlarımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Benzersiz, birinci sınıf yeteneklere sahip Malzeme Test uzmanları, küçük alt bileşenlerden en büyük fan kanatlarına kadar tüm motor ve kanat parçalarının yorulma testlerini uygulamamızı sağlarlar.

Çalışma sırasında kanat profillerinin yüksek titreşim koşulları, bir test numunesinin yapısal bütünlüğünü etkileyebilir ve bu da HCF testini vazgeçilmez kılar. Metalik ve metalik olmayan malzeme türbin kanatları veya kanatlı bir diskin segmentleri, çatlak başlangıcına kadar doğal rezonans frekansından daha düşük frekans aralıklarında test edilir. Ekipmanımız, bir bileşenin hizmet ömrünü simüle ederek, kısa bir süre içinde çok yüksek sayıda döngü çalıştırmamızı sağlar. Malzeme Test olarak, HCF test hizmeti portföyümüz ayrıca motor ve kanat parçalarında gerilim ölçme kalibrasyonu sağlama becerisini de içerir.

 

 

Yüksek Çevrimli Yorulma Testinin (HCF) Uygulanması

Yüksek çevrimli yorulma (HCF) testi (high cycle fatigue testing) sırasında, ayrı türbin kanatları (veya kanat numuneleri), doğal çalışma frekanslarını taklit etmek için son derece yüksek bir hızda döndürülür. Çatlama oluşmaya başladığında, kırılmanın gerçekleştiği çevrim sayısı kaydedilir ve ürün, performans özellikleri ve dayanıklılık kriterleri açısından analiz edilir.

Kanat profillerinin ve havacılık motoru bileşenlerinin karşılaştığı benzersiz ortamları ve zorlukları anlıyoruz. Test programınızı daha iyi desteklemek için, 1200°C'ye kadar sıcaklıklarda test, numune çentik açma ve işleme hizmetleri, fikstür ve kelepçe tasarımı ve uzman test yöntemleri dahil olmak üzere yüksek döngülü yorulma testi (HCF) (high cycle fatigue testing) için bir dizi seçenek sunuyoruz.

Aşağıdakiler dahil bir dizi yüksek çevrimli yorulma testi (HCF) yöntemini Malzeme Test Laboratuvarında uygulayabiliyoruz:
Elektro-dinamik (Electro-dynamic)
Sabit Hava Jeti (Constant Airjet)
Doğranmış Hava (Chopped Air)
Sonik Yorulma (Sıcak / Soğuk) (Sonic Fatigue Hot/Cold)

 

Yüksek çevrimli yorulma testi (HCF) (high cycle fatigue testing) hakkında daha fazla bilgi almak veya fiyat teklifi istemek için hemen Malzeme Test ile iletişime geçin.

 

 

Yüksek Çevrimli Yorulma Testi'nde (HCF) (High Cycle Fatigue Testing) Uyguladığımız Standartlar:

ASTM E466 test

ISO 3800 test

DEF STAN 08-123 test, DEF STAN 07-55 test 

DOD-STD-1312-111 test

MIL-STD-1312-11 test, MIL-STD 810G: Method 514.6, Method 519.6 test

NASM 1312-11 test

NES 1004 test

 

Yüksek Çevrimli Yorulma Testi Hizmetlerimiz (PDF)

 

 

Paylaş: